Şirketimiz

Hikâyemiz

2007 yılında AR-GE çalışmalarımız sonucunda Organik Entegre Arıcılık Tesisi projesine başladık.

Üretim çiftlikleri, lojistik merkezi, akademi merkezi, arı sütü üretim tesisi, organik mum üretim tesisi ve laboratuardan oluşan projemiz, sektördeki ilk ve tek entegre üretim tesisi olma özelliğini taşımaktadır.

Üretim, paketleme ve pazarlama operasyonlarını bir çatı altında toplayarak, ürünün müşteriye ulaşana kadar geçirdiği tüm süreçlerde etkin toplam kalite yönetimini hedeflemekte ve müşterinin saflığı ve doğallığı bozulmadan ürüne erişmesini garanti altına almaktadır.

Üretim sahamız daha önce endüstriyel amaçlarla kullanılmamış, yerleşim yerleri, otoyol, endüstriyel tarım alanı ve sanayi tesislerine en az 5 KM uzaklıkta, kirli su kaynaklarından etkilenmeyen ve ve daha önce zirâi ilaçlama yapılmamış bir arazide kurulmuştur.

Sermet Arıcılık olarak tüm ürünlerimizi kendi tesislerimizde üretiyor ve kesinlikle fason üretim yaptırmıyoruz. İnsan sağlığını korumayı ve hijyeni değişmez kriteri olarak benimseyen şirketimiz, entegre üretim yöntemini bu kriterler doğrultusunda hayata geçirmiştir.

ORGANİKÜretim Sahası

Ürünlerimiz bağımsız laboratuarlarda düzenli olarak pestisit, kalıntı ve kalite testlerine tabi tutulmaktadır.

Üretim sahamız organik üretim standartlarını eksiksiz karşılamakta bunun yanı sıra hasat öncesi ve hasat sonrası denetlenmektedir.

Üretim, işleme, paketleme ve pazarlama operasyonlarını tek merkezden yöneterek ürün ve hizmet kalitemizi zirvede tutuyoruz.

Önceliklerimiz

Başarımızın merkezindeki bazı değerler…

  • Saflık

    Ürünlerimizde hiçbir koruyucu ve tatlandırıcı mevcut değildir. Her bir bal arısının emeği sofranıza değiştirilmeden ulaşır.
  • Hijyen

    Üretimimiz el değmeden ve otomasyonel sistemler tarafından gerçekleştirilir.
  • Organik Üretim

    Tesisimiz bakanlıkça belirlenen organik üretim standartlarının tamamını karşılamakta aynı zaman da hasat öncesi ve sonrası organik üretime uygunluk testlerine tabi tutulmaktadır.